Leczenie paradontozy

Leczenie paradontozy (PERIODONTOLOGIA) to dziedzina stomatologii, która zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem chorób przyzębia, jak również chorób błony śluzowej jamy ustnej. Przyzębie jeto to zespół tkanek, które otaczają i unieruchamiają ząb. Ponadto, ma za zadanie ochronę zebów przed wnikaniem zakażenia z zainfekowanej kieszonki dziąsłowej lub kanału korzeniowego. Paradontoza jest potoczną nazwą zapalenia przyzębia. To przewlekła choroba, w której bakterie atakują nasze dziąsła, co może prowadzić do poważnych dla zębów zmian. To choroba, w której infekowane są tkanki przyzębia, co z kolei prowadzi do stanu zapalnego. W wyniku stanu zapalnego dochodzi do niszczenia tkanek, które stanowią oparcie dla zębow. Rezultatem tego jest osłabienie umocowania zęba, a w najgorszym wypadku – jego utrata.

W naszej klinice leczeniem paradontozy zajmuje się:

Co powoduje powstawanie paradontozy?

  • niewłaściwe dbanie o higienę jamy ustnej;
  • osad, kamień nazębny;
  • źle dobrana dieta (niedobór potrzebnych witamin oraz minerałów);
  • palenie papierosów;
  • nadużywanie alkoholu;
  • wady zgryzu prowadzące do zmian w przyzębiu;

Duży wpływ na rozwój paradontozy mają inne choroby współistniejące, np.:

  • cukrzyca;
  • zaburzenia metaboliczne;
  • problemy z układem krążenia;
  • obniżona odporność organizmu.

Należy pamiętać, że początek paradontozy zwykle przebiega bezobjawowo.

Jednakże ważne jest, aby zwracać uwagę na takie objawy jak nadwrażliwość zębów na skrajne temperatury, nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, zmiana smaku – nieprzyjemny posmak, lekki ból oraz krwawienie dziąseł – szczególnie podczas szczotkowania, stan zapalny, zaczerwienienie dziąseł, obniżenie dziąseł, nadmierne gromadzenie się płytki nazębnej, zwiększona ruchliwość zębów;

W celu leczenia paradontozy wskazany jest instruktaż prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej oraz usunięcie czynników drażniących. We wczesnym stadium  paradontozy, zalecane jest systematyczne usuwanie kamienia nazębnego (zgodnie z zaleceniami lekarza lub higienisty), jak również stosowanie past i płynów przeznaczonych do higieny jamy ustnej dla zębów wrażliwych – indywidualnie dobranych przez lekarza lub higienistę. Niekiedy konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego (antybiotykoterapia).

Jeżeli paradontoza jest w stopniu dalece zaawansowanym, a kości znacznie zniszczone, potrzebna jest natychmiastowa interwencja chirurgiczna. Zabiegi wykonywane w celu leczenia zaawansowanej paradontozy to m.in. kiretaż, gingiwektomia, a bardziej zaawansowanymi są operacje płatowe. Oprócz zabiegów na korzeniach i kieszonkach dziąseł, wykonywane sa również korekty chirurgiczne dziąsła, kości oraz stosowane są preparaty, które pozwalają na regenerację utraconej kości oraz tkanek przyzębia.

Kiretaż jest zabiegiem, który polega na bardzo dokładnym usunięciu z kieszonek przyzębnych kamienia nazębnego, który gromadzi sie w kieszonkach na skutek niedokładnej higieny jamy ustnej.

Nawarstwiający się kamień wnika w szczelinę pomiędzy dziąsłem a zębem, co prowadzi do powiększania się szczeliny, co z kolei prowadzi do powstawania stanów zapalnych. Kiretaż można wykonać zamknięty lub otwarty, w zależności od tego, jak głębokie są kieszonki, w których zalega kamień nazębny.

Kiretaż zamknięty jest wykonywany w przypadku, gdy kieszonki nie są bardzo głębokie (do ok. 5 mm). Usunięte są wtedy złogi poddziąsłowe bez konieczności chirurgicznego odsłonięcia korzenia. Kiretaż otwarty wiąże się z koniecznością chirurgicznego odsłonięcia korzenia.

Oba zabiegi, zarówno kiretaż zamknięty, jak i otwarty, są wykonywane w znieczuleniu miejscowym.

Gingiwektomia, zwana również gingiwoplastyką, czy plastyką dziąsła jest zabiegiem wykonywanym, gdy dziąsła nie są symetryczne, nachodzą zbytnio na zęby lub mają nieodpowiedni kształt.

Jest to usuwanie nadmiaru dziąseł lub nadawanie im pożądanego kształtu. Zabieg ten jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

Operacje płatowe są wykonywane, gdy stan paradontozy jest znacznie zaawansowany i konieczne jest usunięcie zapalnie zmienionej tkanki. Taki zabieg polega na chirurgicznym odsłonięciu dziąsła w okolicy zmiany zapalnej – ma to na celu odsłonięcie korzeni oraz kości wyrostka zębodołowego. Ułatwi to dostęp do ogniska zapalnego. Jesli podczas wykonywanego zabiegu okaże się, że ubytek kostny jest znaczny, istnieje możliwość sterowanej regeneracji kości, czyli uzupełnienie go odpowiednimi materiałami kościozastępczymi. Zabiegi płatowe wykonywane są w miejscowym znieczuleniu, a po ich wykonaniu miejsce operowane zostaje zaopatrzone szwami.

Akademia Dentystów
ul. Mogielnicka 31
05-600 Grójec

Pn. - pt.: 09:00 - 21:00
sob.: 09:00 - 14:00