Leczenie kobiet w ciąży

 

Dla kobiety, okres ciąży jest bardzo ważnym momentem w życiu. Potrzebuje ona wtedy troskliwej opieki stomatologicznej, ponieważ stan zdrowia jamy ustnej ma ogromny wpływ na przebieg ciąży. Jeśli planujesz powiększenie rodziny, zadbaj szczególnie o stan swojego uzębienia. W trakcie ciąży w kobiecie panuje burza hormonów, co niestety nie służy jej zębom.

 

Najczęstszymi dolegliwościami u kobiet w ciąży w obrębie jamy ustnej są nasilające się zmiany próchnicze, choroby przyzębia, zwiększona ruchomość zębów, wrażliwość dziąseł na ból i krwawienie oraz przykry zapach z ust.

 

W trakcie ciąży dziąsła stają się rozpulchnione i mogą częściej krwawić. Podczas mycia zębów kobiety odczuwają lekki ból dziąseł, zaczynają myć zęby delikatniej i niestety mniej starannie. Powyższe czynniki są wynikiem również zaniedbań higieny jamy ustnej, nasilonego łaknienia, częstego jedzenia i ciągłego podjadania słodkich lub kwaśnych produktów. To szczególnie wpływa na rozwijanie się próchnicy. Jest to również związane z kwaśnym odczynem śliny w okresie ciąży oraz uszkodzeniem szkliwa w wyniku wymiotów.

 

Kobieta powinna regularnie odwiedzać swojego stomatologa przed ciążą, a w jej trakcie ok. 2­- 3 razy.

 

Lekarz na bieżąco będzie w stanie ocenić stan zębów i podejmie decyzję, które zabiegi należy wykonać jeszcze w czasie ciąży, a z którymi można poczekać do rozwiązania. Kobiety nie powinny martwić się o leczenie ponieważ nie ma przeciwwskazań do stosowania u przyszłej mamy środków do znieczulenia miejscowego. Zabiegi nie muszą być ani bolesne ani stresujące. Kobieta powinna jednak uprzedzić lekarza o tym, że jest w ciąży, ponieważ w tym okresie nie można wykonywać zdjęć RTG.Jak wynika z badań naukowców, nieleczone stany zapalne i choroby zębów zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu aż siedmiokrotnie!